KONKURS O NAGRODĘ MINISTRA ŚRODOWISKA
LIDER POLSKIEJ EKOLOGII

Przedsięwzięcia nagrodzone tytułem Lidera Polskiej Ekologii

kategoria - przedsiębiorstwo

Program zastosowanie słomy jako paliwa w systemie grzewczym miasta Lubania

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań jako pierwsza w Polsce firma energetyczna wykorzystuje słomę do produkcji ciepła na potrzeby systemu grzewczego.

Program zastosowania słomy jako paliwa zrealizowano w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmował likwidację niskiej emisji, racjonalizację zużycia ciepła oraz konwersje węgla na słomę poprzez wybudowanie w 1998 r. pierwszej kotłowni na słomę o mocy 1,0 MW.

W drugim etapie zbudowano kotłownię o mocy 2 x 3,5 MW. W obydwu kotłowniach następuje redukcja zanieczyszczeń powietrza wynosząca powyżej 80%. Obecnie produkcja ciepła ze słomy stanowi 40% ogólnej produkcji.

Program ma wpływ na usprawnienie produkcji rolnej w gminie i powiecie Lubań. Od rolników i firm rolniczych PEC Lubań zbiera za pomocą swojego sprzętu słomę z powierzchni około 3 000 ha. Z każdego hektara zbóż, oprócz plonu głównego uzyskuje się słomę o wartości energetycznej dwóch ton węgla. Popiół ze słomy stosuje się jako nawóz mineralny.

Realizacja Programu w zakresie zastąpienia węgla paliwami odnawialnymi stanowi modelowe rozwiązanie dla małych i średnich miejscowości. Jest przykładem efektywnego wdrażania “Strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii” oraz lokalnego rozwoju gospodarczego. Uruchomienie kotłowni na słomę ma szersze oddziaływanie: rozwiązuje problem odpadów z produkcji rolnej, tworzy rynek biopaliw, zmniejsza zużycie paliw kopalnych oraz przyczynia się do walki z bezrobociem.

Wybudowane kotłownie o mocy 8,0 MW pełnią dodatkowo funkcję dydaktyczną dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem biomasy na cele energetyczne.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o.
59-800 Lubań, Pl. 3-go Maja 11
tel. 0 prefiks 75 722 – 43 – 79; 722 – 22 – 39; fax.: 0 prefiks 75 722 – 43 – 79
e-mail : pecluban_biuro@pro.onet.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr inż. Zdzisław Kuchmistrz, Prezes Zarządu


Bezodpadowa produkcja wełny mineralnej w Rockwool Polska Sp. z o.o. - Zakład w Cigacicach

Rockwool Polska Sp. z o.o., Cigacice

Rockwool Polska Sp. z o.o., producent materiałów izolacyjnych z wełny skalnej, ograniczył oddziaływanie zakładu produkcyjnego na środowisko tak dzięki modyfikacji procesu produkcji oraz zbudowaniu nowoczesnych urządzeń służących ochronie środowiska. W 1998 roku wprowadzono gospodarkę bezodpadową polegającą na pełnym recyklingu odpadów z produkcji wełny mineralnej. Zdecydowana większość odpadów z produkcji wełny mineralnej jest wykorzystywana do produkcji brykietów, które stanowią surowiec do produkcji wełny mineralnej. Pozostałe odpady podlegają bezpośredniemu zawróceniu do procesu produkcyjnego. Każda linia technologiczna posiada własną instalację do bezpośredniego recyklingu odpadów. Budowa instalacji do brykietowania wytwarzanych odpadów oraz usprawnienie procesu technologicznego pozwoliły na zamknięcie składowiska odpadów poprodukcyjnych, które następnie zrekultywowano.

Przed wprowadzeniem zmian inwestycyjnych na składowisku deponowano wszystkie odpady z procesu produkcji wełny. Dzięki wprowadzeniu bezodpadowej produkcji wełny mineralnej uniknięto budowy składowiska odpadów produkcyjnych oraz zmniejszono zużycie surowców naturalnych takich jak bazalt, gabro, kamień wapienny. Mniejsze wydobycie surowców naturalnych poprawia bilans ekologiczny środowiska poprzez zachowanie krajobrazu, szaty roślinnej, a także zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w przypadku ich wydobycia oraz późniejszego transportu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że produkty z wełny Rockwool zapobiegają emisji CO2do atmosfery w ilości 1000 razy większej niż powstaje w trakcie ich produkcji.

Rockwool Polska Sp. z o.o.
66-131 Cigacice ul. Kwiatowa 14
tel.: 0 prefiks 68 385-02-36, fax.: 0 prefiks 68 385-02-34

e-mail: rockwool@rockwool.pl
http://www.rockwool.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Nick Vince, Prezes Zarządu


Przedsięwzięcia Elektrowni “Łaziska” w zakresie ochrony środowiska

Południowy Koncern Energetyczny S. A. Elektrownia “Łaziska”

W latach 80. podjęto działania mające na celu ograniczenie niekorzystnego wpływu zakładu na środowisko. Zlikwidowano część starych bloków, wycofano z eksploatacji centralną młynownię, opracowano i zainstalowano nowoczesne palniki mazutowe, co spowodowało znaczne ograniczenie zużycia mazutu. W zakładzie zrealizowano własny projekt automatycznej regulacji procesów spalania. Pozwoliło to na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wybudowano stację wytwarzania i transportu suspensji połączoną z nowoczesną stacją załadowczą popiołu. Powstał również system pneumatycznego transportu popiołu, który lokowany jest w pustych zwałowiskach położonej w pobliżu kopalni “Bolesław Śmiały”. Równolegle prowadzono prace na układach młynowych, palnikach pyłowych, modernizację kotłów parowych, zmieniono system odprowadzania popiołów spod elektrofiltrów z mokrego na suchy. Wytwarzane przez Elektrownię “Łaziska” odpady są w 100% wykorzystywane gospodarczo stanowiąc atrakcyjny surowiec do rekultywacji terenów, zabezpieczania kopalń przed zagrożeniami pożarowymi i metanowymi a także w budownictwie. Dzięki temu ograniczono powierzchnię zwałowiska, co korzystnie wpłynęło na stan środowiska i poprawę jakości życia okolicznych mieszkańców.

W elektrowni podjęto również działania mające na celu poprawę parametrów spalanego węgla. Emisję głównych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych ograniczono o 52-73%. W zakresie ochrony atmosfery w Elektrowni “Łaziska” zrealizowano następujące inwestycje:

W wyniku podjętych działań proekologicznych Elektrownia “Łaziska” jest postrzegana jako zakład dbający o stan środowiska i dobro ludzi mieszkających w jego okolicy.

Południowy Koncern Energetyczny S. A. Elektrownia “Łaziska”
43-170 Łaziska Górne, ul. Wyzwolenia 30
tel.: 0 prefiks 32 324-30-00, fax.: 0 prefiks 32 324-31-33
e-mail: elaziska@ellaz.pke.pl
http://ellaz.pke.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr inż. Klemens Ścierski, Dyrektor


Wydział Obróbki Galwanicznej

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów” Spółka Akcyjna

Wybudowana w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego “PZL - Rzeszów” S.A. nowa galwanizernia jest obiektem na wskroś nowoczesnym, zarówno w zakresie technologii obróbki metali, jak i rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska. Pozwala na przeprowadzanie niemal wszystkich procesów obróbki galwanicznej na najwyższym poziomie jakościowym. Są to między innymi srebrzenie, miedziowanie, kadmowanie, niklowanie, anodowanie, trawienia. Duże gabaryty wanien umożliwiają obróbkę części o znacznych rozmiarach do 180 cm długości. Galwanizernia wyposażona jest w oczyszczalnię ścieków, stację uzdatniania wody, wentylatorownie wyciągową i nawiewną, które zlokalizowane są pod główną halą galwanizerni. Ścieki z linii produkcyjnych grawitacyjnie spływają do oczyszczalni ścieków, gdzie zostają poddane neutralizacji. Zamknięty układ pozwala na odzysk wody (jako zdemineralizowanej), wykorzystywanej następnie do zasilania płuczek i sporządzania kąpieli galwanicznych. Unieszkodliwianie ścieków cyjankowych prowadzone jest przy zastosowaniu unikatowej, nie stosowanej w Polsce, metody utleniania cyjanków nadtlenkiem wodoru z równoczesnym naświetlaniem promieniami ultrafioletowymi. Zastosowanie zamkniętego układu wody dejonizowanej spowodowało eliminację ścieków, a wszystkie używane w procesach chemikalia wyprowadzane są w postaci szlamu wodorotlenku metali i solanki zawierającej sole rozpuszczone. Nowością w zakresie odtłuszczania części jest zastosowanie nowoczesnego urządzenia myjącego, które pozwoliło na ograniczenie zużycia i zmniejszeni emisji do atmosfery trójchloroetylenu oraz redukcję ilości powstających odpadów niebezpiecznych. Należy podkreślić, że wyposażenie galwanizerni w instalacje zamkniętego obiegu ścieków technologicznych, pełna hermetyzacja wanien galwanicznych i system wentylacji to rozwiązania nowoczesne i przyjazne dla środowiska. Galwanizernia jest jedną z kilku znaczących inwestycji proekologicznych zrealizowanych w Wytwórni w ostatnich latach.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Rzeszów” Spółka Akcyjna
35-078 Rzeszów, ul. Hetmańska 120
tel.: 0 prefiks 17 85-46-100, 85-46-200, fax.: 0 prefiks 17 86-20-750
e-mail: hb@wskpzlrz.com.pl
http://www.wskpzirz.com.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr Jan Lis, Główny Specjalista BHP i Ochrony Środowiska, tel.: 0 prefiks 17 854-66-67


Ochrona atmosfery jako element kompleksowego systemu polityki ekologicznej w KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM Polska Miedź S.A., Lubin

Produkcja KGHM opiera się na wydobyciu i przeróbce dużych mas rudy miedzi, a związane z tym charakterystyczne procesy technologiczne mają podstawowy wpływ na rodzaj i poziom oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko. Jednym z newralgicznych elementów jest hutnictwo miedzi i związana z tym emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Poprzez systematyczne uszczelnianie procesów technologicznych oraz wybudowane instalacje, między innymi, do odsiarczania w Hucie Miedzi “Legnica” oraz w Hucie Miedzi “Głogów I”, uzyskano efekt ekologiczny w postaci ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Znamiennym dowodem efektywnej realizacji tych przedsięwzięć stało się skreślenie przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Hut Miedzi “Legnica” i “Głogów I” z “Listy 80 zakładów najbardziej uciążliwych w skali kraju”.

Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo nie skupia się tylko na doraźnych działaniach wymuszonych decyzjami administracyjnymi, ale także rozwiązuje problemy o szerszym, ponadczasowym wymiarze, np. w celu uporządkowania gospodarki odpadami podjęto między innymi prace nad rozpoznaniem możliwości składowania odpadów niebezpiecznych w wyrobiskach soli.

W KGHM wprowadzono zasady Czystszej Produkcji, eliminację zanieczyszczeń u źródła, trwają prace w kierunku spełnienia wymogów ISO 14 000.

KGHM Polska Miedź S.A.
59-301 Lubin, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 48
tel.: 0 prefiks 76 846-46-46, fax.: 0 prefiks 76 847-85-00
e-mail: pr@bz.kghm.pl
http://www.kghm.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Marian Krzemiński, Prezes Zarządu


Ratowanie starych drzew przeznaczonych do wycinki za pomocą technologii skutecznego przesadzania

P.P.H.U. “drew-smol”, Lędziny

Przedsiębiorstwo “drew-smol” zajmuje się przesadzaniem dorodnych i starych drzew. Aby takie drzewa wyrosły potrzeba jednego pokolenia. Działalność ta stanowi 90% obrotu firmy.

Na początku działalności w 1991 roku przesadzono zaledwie 60 dużych drzew, w 2000 roku przesadzono ich już 5900 drzew. Każde drzewo przed przesadzeniem jest specjalnie przygotowywane, wraz z wieloletnim doświadczeniem załogi zapewnia to sukces całej operacji. Po przesadzeniu drzewa otoczone są opieką nawet przez 2-3 lata. Nieudane operacje stanowiące zaledwie 2-4%, są rekompensowane powtórnym nasadzeniem. Takie efekty pozwalają na udzielanie gwarancji na żywotność przesadzanych drzew.

Stosowana przez firmę “drew-smol” technologia przesadzania drzew zasługuje na stosowanie wszędzie tam gdzie wymaga tego sytuacja i gdzie można uratować stare drzewa. Aspekt ekonomiczny jest również bardzo ważny ponieważ drzewo można przesadzić za 30% kosztów ponoszonych przy jego wycięciu. Jest to szczególnie istotne gdyż pozwala uratować wiele drzew przeznaczanych do wycinki np. podczas budowy dróg i autostrad. Referencje wystawione przez klientów firmy podkreślają ogromną przydatność technologii przesadzania drzew, między innymi w warunkach miejskich i w starodrzewach, oraz niezwykle wysoki procent adaptacji przesadzanych drzew.

Przedsiębiorstwo “drew-smol” prowadzi bardzo konsekwentną promocję organizując pokazy przesadzania drzew z udziałem przedstawicieli mediów i decydentów odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Niejednokrotnie nieodpłatnie “zabiera” drzewa, które ze względów bezpieczeństwa technicznego i kolizji z infrastrukturą miejską powinny zostać usunięte. Działalność ta przyczynia się do wzrostu szacunku i stałej troski o drzewa w naszym otoczeniu.

P.P.H.U. drew-smol
43-143 Lędziny, ul. Hołdunowska 77
tel./fax.: 0 prefiks 32 216-77-52, 326-70-42, 326-70-43
e-mail: biuro@drewsmol.pl
http://www.drewsmol.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Józef Smolorz, Dyrektor Przedsiębiorstwa


kategoria gmina

 

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Barlinku

Zarząd Miasta i Gminy w Barlinku

Dla Barlinka duże znaczenie ma uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Wynika to z jego lokalizacji, Barlinek bowiem leży nad jeziorem Barlinieckim i u źródeł rzeki Płoni. Przedsięwzięcie to stanowi również podstawowy cel Strategii Ekorozwoju Gminy Barlinek oraz realizowanego od 1994 roku programu Lokalna Agenda 21. Ścieki komunalne oraz ścieki przemysłowe po oczyszczeniu odprowadzane są do rzeki Płoni i dalej do jeziora Miedwie. Zagadnienie ochrony przed zanieczyszczeniem zlewni rzeki Płoni i jeziora Miedwie jest niezwykle ważne, ponieważ woda z jeziora stanowi główne źródło wody do picia dla 70% mieszkańców Szczecina. Mając na uwadze wyjątkowo korzystne usytuowanie geograficzne Barlinka władzom miasta zależało na poprawieniu czystości środowiska gdyż umożliwi to stworzenie na terenie miasta i gminy strefy rekreacyjno - wypoczynkowej. Władze miasta podjęły próbę objęcia ochroną krajobrazu i utworzenia parku kulturowo-krajobrazowego pod nazwą Źródliskowa Dolina Płoni. Wymagało to opracowania koncepcji kanalizacji ścieków bytowo - gospodarczych na obszarze gminy, której realizacja pozwala na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci ograniczenia zanieczyszczeń przez redukcję ładunku substancji biogennych z terenu zlewni rzeki Płoni oraz zachowania bioróżnorodności na terenie Barliniecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego oraz Źródliskowej Doliny Płoni.

Zarząd Miasta i Gminy w Barlinku
74-320 Barlinek, ul. Niepodległości 20
tel.: 0 prefiks 95 746-24-50, fax.: 0 prefiks 95 746-17-04
e-mail: umig@barlinek.pl
http://www.barlinek.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Zygmunt Siarkiewicz, Burmistrz


Inicjatywy i działania proekologiczne na terenie Gminy Bytów

Urząd Miejski w Bytowie

Władze gminy Bytów podjęły szeroko zakrojone działania proekologiczne wdrażane w ramach programu ochrony środowiska. Mają one charakter kompleksowy i obejmują ochronę powietrza, ochronę najcenniejszych obiektów przyrodniczych, ochronę wód podziemnych i rzek zlewni Słupi oraz gospodarkę odpadami w siedmiu gminach powiatu bytowskiego. Program “Czyste powietrze dla Bytowa” pozwala na likwidację emisji zanieczyszczeń z kotłowni poprzez modernizację systemu sieci ciepłowniczej. Ochrona obiektów przyrodniczych ma na celu zachowanie ginących gatunków roślin i ekosystemów, a przede wszystkim występujących na terenie gminy jezior lobeliowych i torfowisk wysokich. Ochrona wód przejawia się głównie w porządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Bytowie i w jednostkach wiejskich Gminy Bytów. Realizacja programu ochrony środowiska odbywa się przy dużym poparciu społeczeństwa gminy, które jest dokładnie informowane o podejmowanych przez władze gminy inicjatywach i przedsięwzięciach służących poprawie stanu środowiska.

Urząd Miejski w Bytowie
77–100 Bytów, ul. 1 Maja 15
tel. 0 prefiks 59 822-20-11, 822-23-17, fax.: 0 prefiks 59 822-25-92
e-mail: burmistrz@bytow.umig.gov.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Jerzy Barzowski – Burmistrz Miasta Bytowa


Ropczycki Program Inicjatyw Ekologicznych

Zarząd Miasta i Gminy Ropczyce

Troska o stan środowiska i znajomość problemów ekologicznych na obszarze całej gminy skłoniła jej władze do priorytetowego traktowania inwestycji służących poprawie stanu środowiska. Kompleksowy program inwestycji ekologicznych obejmuje przede wszystkim działania zmierzające do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami poprzez rekultywację wysypiska śmieci i rozbudowę systemu selektywnej zbiórki odpadów - w celu szeroko pojętej ochrony ujęć wód podziemnych dla Ropczyc i powierzchniowego dla Mielca w dorzeczu rzeki Wisłoki. Likwidacja niskiej emisji pyłów i gazów oraz rozbudowa centralnego systemu dostawy ciepła spowodowała poprawę stanu czystości powietrza. Należy podkreślić, że realizacja inwestycji proekologicznych była poprzedzona działaniami kampanią informacyjną w celu uzyskania społecznej akceptacji dla proponowanych inwestycji oraz zwiększenia zaangażowania społeczeństwa w rozwiązywanie problemów ekologicznych gminy.

Zarząd Miasta i Gminy Ropczyce
39-100 Ropczyce, ul. Krisego 1
tel.: 0 prefiks 17 22-10-510, fax.: 0 prefiks 17 22-10-555
e-mail: ropczyce@intertele.pl
http://www.ropczyce.umig.gov.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr Ryszard Kapała, Burmistrz Miasta i Gminy
mgr Dorota Strzyż, Sekretarz Miasta i Gminy


Przedsięwzięcia nagrodzone wyróżnieniem specjalnym

kategoria przedsiębiorstwo

 

Zmniejszenie uciążliwości ścieków odprowadzanych do Warty

Kostrzyn Paper S.A.

Prawdziwym sukcesem firmy papierniczej jest produkcja papieru najwyższej jakości i jednoczesnej aktywnej dbałości o zachowanie czystości otaczającej natury. Dowodem skuteczności Kostrzyn Paper jest czyste powietrze i woda wokół firmy.

W misji Kostrzyn Paper zawarty jest zapis “W trosce o środowisko zawsze wybieramy trwałe rozwiązania”. Tak właśnie podejmowane są decyzje dotyczące kwestii środowiskowych.

Do najważniejszych należała decyzja o wdrożeniu systemu ISO 14001. Uzyskanie certyfikatu, a co za tym idzie wdrożenie procedur ISO zapewnia firmie zrównoważony rozwój oraz większą skuteczność i opłacalność przedsięwzięć podejmowanych przedsiębiorstwie na rzecz ochrony środowiska. System umożliwia rzetelną ocenę efektywności podejmowanych działań i lepsze wykorzystanie dostępnych środków.

Z wdrożenia ISO 14001 wynika jeszcze jeden fakt. Kostrzyn Paper ma obowiązek informowania otoczenia i pracowników firmy o podejmowanych działaniach i ich skutkach. Innym przyjętym zobowiązaniem jest edukacja proekologiczna załogi i wypracowanie świadomości ważkości tych zagadnień. W takiej atmosferze powstają ciekawe inicjatywy i śmiałe projekty.

Kostrzyn Paper zwraca uwagę na aspekty środowiskowe na każdym etapie życia produktu.

W etapie przedprodukcyjnym to przede wszystkim troska o dobór właściwych surowców. Znaczenie inwestycji prośrodowiskowych jest szczególnie widoczne w samym procesie produkcji. Ich celem było zmniejszenie zużycia wody na potrzeby produkcyjne zakładu, zmniejszanie uciążliwości ścieków odprowadzanych do Warty oraz redukcja zanieczyszczeń atmosferycznych. W wyniku zrealizowanych przedsięwzięć osiągnięto zmniejszenie jednostkowego zużycia wody na tonę papieru z 40,5 m3 w 1995 r. do 12 m3 w roku bieżącym. Z punktu środowiskowego szczególnie istotne było zamknięcie szczególnie uciążliwej dla środowiska przestarzałej celulozowni.

Dzięki budowie nowoczesnej biologicznej oczyszczalni ścieków skuteczność oczyszczania na stopniu biologicznym wynosi 80 do 90% co sprawia, że wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach zrzucanych są dużo niższe niż określone pozwoleniem.

Na etapie post produkcyjnym Kostrzyn Paper prowadzi segregację odpadów i zużytych opakowań. Poprzez swoich przedstawicieli firma miała swój udział w powstaniu ustaw o ochronie środowiska oraz ustaw o odpadach i opakowaniach.

Poruszane zagadnienia nie wyczerpują listy proekologicznych inicjatyw Kostrzyn Paper. Warto jeszcze wspomnieć o sponsoringu “Programu aktywnej ochrony siedlisk ginących ptaków wodnych i błotnych” w rezerwacie a obecnym Parku Narodowym Ujście Warty.

Inwestycje prośrodowiskowe od roku 1993 do końca 2000 wyniosły ponad 18 mln złotych.

Działania proekologiczne stawiają Kostrzyn Paper w gronie firm najbardziej zaangażowanych w troskę o środowisko naturalne.

Pomysłem na ochronę środowiska w Kostrzyn Paper są programy środowiskowe, skupiające cztery najważniejsze obszary działania. Obszary działań precyzuje polityka środowiskowa obejmująca:

Program Niebieski – ochrona wód

Program Srebrny – ochrona powietrza

Program Zielony – promocja “ekologicznych surowców”

Program Żółty – ochrona lokalnej przyrody

Kostrzyn Paper S.A.
66-470 Kostrzyn, ul. Fabryczna 1
tel.: 0 prefiks 95 72-10-600, fax.: 0 prefiks 95 752-41-96
e-mail: recepcja@kostrzynpaper.com.pl
http://www.kostrzynpaper.com.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Lech Buzalski, Prezes


Nowe inwestycje proekologiczne w Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. - Ośrodek Czyszczenia i Malowania Konstrukcji Stalowych wraz z instalacjami do oczyszczania powietrza oraz Cynkownia Porta Eko-Cynk

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A.

Budowa Ośrodka Czyszczenia i Malowania Konstrukcji Stalowych wraz z budową instalacji POLYAD do czyszczenia powietrza z komór malarskich w znaczący sposób ograniczyła niekorzystne oddziaływanie stoczni na środowisko. Wybudowanie siedmiu komór malarskich pozwoliło na:

Kolejną inwestycją wpływającą w istotny sposób na stan środowiska w otoczeniu zakładu jest zastąpienie przestarzałej ocynkowni nową, pierwszą w województwie zachodniopomorskim ocynkownią opartą na polskiej technologii. Proces technologiczny spełnia wszystkie wymogi norm jakościowych, zastosowane technologie są bezściekowe, a wszystkie odpady produkcyjne są utylizowane lub ponownie wykorzystane.

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A.
71-642 Szczecin, ul. Hutnicza 1
tel.: 0 prefiks 91 459-14-27, 459-27-29, fax.: 0 prefiks 91 459-16-72
e-mail: gkr@phsa.pl
http://www.portaholding.pl

Dodatkowych informacji udziela:
dr inż. Krzysztof Piotrowski, Prezes Zarządu


Zastosowanie w pracach leśnych technologii przyjaznych środowisku poprzez zastąpienie olejów mineralnych olejami biodegradowalnymi oraz zastąpienie technologii spalania pozostałości pozrębowych przez rozdrabnianie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielone j Górze podjęto działania zmierzające do wdrożenia w pracach leśnych technologii przyjaznych dla środowiska.

W trakcie ścinania i obróbki drewna istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia powierzchni gleby oraz runa leśnego olejami używanymi do smarowania urządzenia tnącego pilarek. Zastąpienie oleju mineralnego olejem biodegradowalnym Ekol 68, produkowanym z rzepaku, pozwoliło na wyeliminowanie poważnego źródła zanieczyszczenia gleb i roślin.

Kolejną inicjatywą mająca na celu ograniczenie zagrożenia pożarowego w lasach jest zmiana technologii usuwania pozostałości pozrębowych. Do tej pory usuwanie resztek drewna odbywało się przez ich spalenie. Wypalanie resztek drewna powodowało niekorzystne skutki dla środowiska - emisję tlenku i dwutlenku węgla oraz wydzielanie znacznych ilości ciepła. Dodatkowo taki sposób utylizacji resztek powodował straty składników pokarmowych zawartych w gałęziach i igliwiu.

Stosowana obecnie technologia rozdrabniania pozostałości pozrębowych z pozostawianiem ich w lesie, na powierzchni gleby pozwala na wzbogacenie siedliska w substancje pokarmowe pochodzące z rozkładu rozdrobnionych resztek organicznych, ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery oraz zmniejsza zagrożenie pożarowe lasu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze
65-950 Zielona Góra, ul. Kazimierza Wielkiego 24a
tel.: 0 prefiks 68 325-44-51, fax.: 0 prefiks 68 325-36-30
e-mail: RDLP@rdlp.zgora.pl
http://www.rdlp.zgora.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr inż. Leszek Banach, Dyrektor


Różnorodność działań podejmowanych przy zagospodarowaniu zdegradowanych i zdewastowanych terenów byłego poligonu radzieckiego Borne Sulinowo ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz ochrony środowiska w latach 1993-2000

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Czarnobór

Pod zarządem Nadleśnictwa Czarnobór znajduje się 55% powierzchni byłego poligonu Armii Radzieckiej Borne Sulinowo. Tereny popoligonowe były w 1/3 zdewastowane i zdegradowane przez działalność wojska, w 2/3 uszkodzone bądź zniszczone pożarami.

Aby zagospodarować tereny po poligonie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju Nadleśnictwo Czarnobór kompleksowo odtwarza i przywraca życie biologiczne na zdewastowanych powierzchniach poprzez działania pozwalające na przywrócenie naturalnych stosunków wodnych, stworzenie siedlisk fauny związanej z terenami wodnymi, wodopoi dla zwierząt i ptactwa, wzbogacanie monokulturowych drzewostanów sosny w rodzime gatunki liściaste.

W Nadleśnictwie powstało między innymi 48 sztucznych zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 22,8 ha, , 23 km rowów melioracyjnych, 26 km dróg. Teren objęty podniesieniem poziomu wód gruntowych określa się na 4 500 ha, a lustro powstałych i renaturalizowanych oczek wodnych szacuje się na 100 ha.

Przywrócenie stosunków wodnych pozwoliło na odtworzenie siedlisk płazów i ptactwa wodnego, zahamowało odpływ wody z bagien śródleśnych i torfowisk, spowodowało odtworzenie roślinności szuwarowej i bagiennej, wpłynęło na mikroklimat i zdecydowanie uodporniło środowisko leśne. Pozwoliło to wprowadzić wiele gatunków liściastych do nowo zakładanych upraw, a dzięki zadrzewieniu i zakrzewieniu powstały remizy i punkty biologicznego oporu. Na zagospodarowanym obszarze występuje różnorodność fitocenoz wrzosowiskowych, obszary torfowisk, bagien, moczarów, fragmenty inicjalnych zbiorowisk leśnych i upraw założonych w celu rekultywacji, uprawy nasienne buczyny i dąbrowy z domieszką daglezji, jodły, lipy, wiązu i jesionu. Siedliska rzadkich gatunków flory jak płucnica islandzka, widłaczek torfowy, rosiczka okrągłolistna. Na tym terenie gniazduje orzeł bielik i bocian czarny, lęgnie się żuraw, liczne stanowiska mają bóbr, wydra, łabędź niemy, lelek, zimorodek, gągoł, perkoz.

Odtworzona przez Nadleśnictwo Czarnobór sieć zbiorników wodnych i urządzeń melioracyjnych jest istotna nie tylko ze względu prowadzenie gospodarki leśnej, bezpieczeństwo i ochronę przed pożarami, ale ma znacznie większy wymiar pozwala zachować i podnieść bioróżnorodność tego obszaru.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Czarnobór
78-400 Czarnobór, ul. Czanobór 1
tel.: 0 prefiks 94 374-30-22, fax.: 0 prefiks 94 374-30-78

Dodatkowych informacji udziela:
mgr inż. Ryszard Wasieczko, Nadleśniczy


Recykling odpadów drogowych i budowlanych

PPHU "Grupa-5" Sp. z o.o., Wrocław

PPHU Grupa 5 zajmuje się przemysłowym przetwarzaniem odpadów drogowych i budowlanych. Recykling odpadów oparty jest na opracowanym przez firmę spójnym systemie, bieżąco modyfikowanym przez produkcję oraz systematycznie prowadzone prace badawczo-rozwojowe. Odpady drogowe i budowlane poddawane procesom technologicznym pochodzą z dwóch głównych źródeł: usypiska gruzu powstałego w trakcie odgruzowania Wrocławia po drugiej wojnie światowej oraz obecnie prowadzonych prac wyburzeniowych, remontowych (wykopy, przebudowa dróg) i nowych inwestycji. W 2001 r. przyjęto ponad 435 tys. ton odpadów do przerobu z czego odzyskano 99,5% materiału. Stosowany przez firmę ciąg technologiczny obejmuje przyjęcie odpadów, segregację, odzysk materiałów nadających się do dalszego wykorzystania oraz sprzedaż gotowego materiału. Odpady nie nadające się do przerobu stanowiące około 0,5% przejmowanych, są deponowane na komunalnym składowisku odpadów

Efekt ekologiczny tej działalności stanowi zagospodarowanie odpadów i możliwość ich powtórnego wykorzystania. Korzyści dla środowiska to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach komunalnych oraz odzyskanie materiałów pochodzenia mineralnego, co oznacza oszczędność zasobów naturalnych. Dzięki uprzątnięciu starych gruzowisk miasto odzyskuje tereny przydatne do prowadzenia nowych inwestycji, a rozbudowa nie zmniejsza areału terenów zielonych czy gruntów rolnych. Przy odbudowie wałów powodziowych we Wrocławiu wykorzystano materiały pochodzące z przerobu PPHU Grupa 5, kruszywo i ziemia stanowią 90% materiałów zastosowanych przy odbudowie wałów przeciwpowodziowych.

PPHU "Grupa-5" Sp. z o.o.
54-519 Wrocław, ul. Jerzmanowska 4
tel.: 0 prefiks 71 373-77-03, fax.: 0 prefiks 71 373-78-10
e-mail: grupa5@grupa5.pl
http://www.grupa5.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr Zbigniew Petrus, Prezes Zarządu


kategoria wyrób

 

Produkcja folii wodoodpornej i bitumo-olejoodpornej do uszczelniania składowisk odpadów komunalnych, izolowania zbiorników wodnych i wałów przeciwpowodziowych

Zakłady Tworzyw Sztucznych "GAMRAT" Spółka Akcyjna, Jasło

Folie wodoodporne wytwarzane są z polichlorku winylu metodą kalandrowania. Są produkowane w wersji hydroizolacyjnej oraz bitumo- i olejoodpornej. Można je łączyć ze sobą otrzymując maty (geomembrany) o dowolnym wymiarze. Folia dzięki dużej elastyczności dobrze przylega do podłoża, charakteryzuje się wysoką elastycznością, odpornością na odkształcenie podłoża, jest odporna na działanie substancji składowanych na wysypiskach odpadów. Geomembrany są stosowane przede wszystkim do:

Dodatkową zaletą geomembrany jest możliwość recyklingu zużytych materiałów.

Zakłady Tworzyw Sztucznych "GAMRAT" Spółka Akcyjna
38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 108
tel.: 0 prefiks 13 491-60-00, fax.: 0 perefiks 13 446-73-80
e-mail: gamrat@gamrat.com.pl
http://www.gamrat.com.pl

Dodatkowych informacji technicznych udziela:
mgr inż. Jacek Sepioł, Szef Produktu, tel. 0 prefiks 13 491-48-55


Kotły opalane słomą i innymi biopaliwami typu EKOPAL

Metalerg s.c. J.M.J. Cieślak

Kotły typu EKOPAL są to kotły niskotemperaturowe przeznaczone do stosowania w układach otwartych centralnego ogrzewania o mocy 30-500 kW. Kotły stosowane są w indywidualnych gospodarstwach rolnych, fermach drobiu, trzody chlewnej, mogą służyć do ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Kotły te przystosowane są między innymi do spalania słomy, odpadów drewna, trocin, odpadów włókienniczych itp.

Wymiernym efektem ekologicznym wynikającym ze stosowania tego rodzaju kotłów jest redukcja emisji CO2 do atmosfery oraz powstawanie jedynie popiołów bogatych w składniki pokarmowe, które mogą być wykorzystane jako nawóz mineralny.

Metalerg s.c. J.M.J Cieślak
55-200 Oława, ul. P ułaskiego 2
tel. 0 prefiks 71 313-46-43, fax.: 0 prefiks 71 313-49-90
e-mail: metalerg@metalerg.pl
http://www.mwtalerg.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Marian Cieślak, mgr inż. Janusz Cieślak


Kompleksowy system oczyszczania powietrza metodą biologiczną

Laminopol Sp. z o.o.

Kompleksowy system oczyszczania powietrza metodą biologiczną składa się z dwóch zasadniczych elementów:

Zadaniem hermetyzacji jest zapobieganie niekontrolowanej emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ich skupienie do granic obiektu w celu doprowadzenia do biofiltra. Do hermetyzacji zbiorników stosuje się przekrycia dachowe wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego. Zastosowany do hermetyzacji materiał gwarantuje długotrwałą eksploatację oraz wytrzymałość konstrukcji przekryć. Zadaniem biofiltra jest stworzenie warunków do biologicznego oczyszczenia zanieczyszczeń zawartych w powietrzu (odory) przez mikroorganizmy żyjące w materiale filtracyjnym umieszczonym w jego obudowie. Biofiltracja może być stosowana do filtracji wielu zanieczyszczeń występujących w powietrzu (odory), szczególnie związków organicznych.

Biofiltracja znajduje zastosowanie przede wszystkim w oczyszczalniach ścieków, zakładach przeróbki osadów.

Laminopol Sp. z o.o.
76-200 Słupsk, ul. Szczecińska 58 B
tel. 0 prefiks 59 845-34-63, fax.: 0 prefiks 59 845-29-59
e-mail: centrala@laminopol.com
http://www.laminopol.com

Dodatkowych informacji udziela:
inż. Ryszard Ziarkowski, Specjalista ds. Marketingu


kategoria gmina

 

Kompleksowe działania na rzecz środowiska miejskiego - terenu uprzemysłowionego, zmienionego antropogenicznie

Gmina Kielce

Miasto Kielce podjęło szereg działań mających na celu poprawę stanu środowiska, a tym samym podwyższenie jakości życia mieszkańców. Na szczególne podkreślenie zasługują działania związane z wdrożeniem systemu gospodarki odpadami, a przede wszystkim podjęta zbiórka i zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych, jak również rozbudowa składowiska komunalnego wraz z liną sortowania surowców wtórnych.

W celu ochrony wód powierzchniowych stanowiących źródło wody do picia dla miasta, zrealizowano budowę dwóch dużych oczyszczalni ścieków deszczowych. Dzięki tej inwestycji uzyskano założony efekt ekologiczny, polegający na utrzymaniu odpowiedniej klasy czystości wód rzeki Silnicy. Wymownym przykładem czystości tej rzeki jest ponowne pojawienie się karasi i minogów na jej śródmiejskim odcinku. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszelkim działaniom władz dotyczącym ochrony środowiska towarzyszy szeroko pojęta edukacja ekologiczna skierowana do wszystkich mieszkańców.

Urząd Miasta Kielce
25-303 Kielce, ul. Rynek 1
tel.: 0 prefiks 41 367-61-06, fax.: 0 prefiks 41 344-43-91
http://www.um.kielce.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Bartłomiej Molenda, Kierownik Miejskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska


Kompleksowy program utrzymania czystości wód zlewni rzeki Raby od źródeł do zapory w Dobczycach 1995-2001

Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa

Celem programu jest ochrona wód zlewni Raby i zbiornika Dobczyckiego oraz zapewnienie odpowiedniej jakości wody pitnej dla mieszkańców gmin należących do Związku. Program rozwiązuje w sposób kompleksowy nie tylko zagadnienia zbierania i oczyszczania ścieków, ale również sprawy związane z finansowaniem, zarządzaniem i organizacją systemu ochrony wód na terenie 14 gmin.

Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa
32-400 Myślenice, ul. Drogowców 8
tel.: 0 prefiks 12 274-39-71, fax.: 0 orefiks 12 274-27-43
e-mail: biuro@gornaraba.krakow.pl
http://www.gornaraba.krakow.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Stanisław Nowacki, Przewodniczący Zarządu, Prezes


Kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska w mieście i gminie Olkusz

Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Olkusz to miasto i gmina położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Małopolsce. Znaczna część obszaru gminy znajduje się w obrębie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Budowa geologiczna i specyfika uwarunkowań hydrogeologicznych zmusza do poszukiwania skutecznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Władze gminy prowadzą kompleksowe działania mające na celu poprawę jakości stanu środowiska. Działania te ukierunkowane są głównie na ochronę zasobów wód podziemnych, jedynego źródła wody do picia. Porządkowana jest gospodarka wodno-ściekową, uporządkowano gospodarkę odpadami komunalnymi i przeterminowanymi lekami. Nastąpiła poprawa stanu atmosfery poprzez ograniczenie niskiej emisji, zwłaszcza w centrum miasta. Wszystkim tym działaniom towarzyszy szeroko zakrojona edukacja ekologiczna mieszkańców gminy, a szczególnie dzieci i młodzieży.

Urząd Miasta i Gminy Olkusz
32-300 Olkusz, ul. Rynek 1
tel.: 0 prefiks 32 643-00-01, fax.: 0 prefiks 32 643-18-04

e-mail: poczta@umig.pl
http://www.umig.olkusz.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Janusz Dudkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy


Zintegrowany system zarządzania wodami w Gminie Gdańsk

Urząd Miejski w Gdańsku

Władze miasta Gdańska od wielu lat prowadzą działania mające na celu poprawę stanu środowiska poprzez realizację inwestycji mających za zadanie ochronę czystości wód powierzchniowych i podziemnych. Osiągnięto na tym polu istotne postępy - oczyszczalnia ścieków spełnia standardy wymagane dla Morza Bałtyckiego. 100% ścieków oczyszczonych jest w technologii mechaniczno-biologicznej. Do sieci kanalizacyjnej włączono 97 % budynków. Wybrzeże morskie udostępnione jest dla celów rekreacji. Systemem ciągłego monitoringu objęte są wody powierzchniowe i wody podziemne. Opracowano zintegrowany system gospodarki wodno-ściekowej dla całej gminy. Obieg wód jest kontrolowany przez program komputerowy umożliwiający analizę danych na temat opadów, przepływów w rzekach, pracy pompowni melioracyjnych, poboru wód wgłębnych, poziomu wód gruntowych i podziemnych.

Urząd Miejski w Gdańsku
80-803 Gdański, ul. Nowe Ogrody 8/12
tel.: 0 prefiks 302-38-53, fax.: 0 prefiks 58 302-01-34
http://www.gdansk .gda.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Paweł Adamowicz Prezydent Miasta


Działania zmierzające do ochrony i poprawy stanu środowiska przyrodniczego w otoczeniu Puszczy Białowieskiej i Doliny Górnej Narwi

Zarząd Gminy Narewka

Gmina stanowi przykład małej społeczności, która wiele zrobiła dla poprawy stanu środowiska. Rozwiązano problem gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, wybudowano gminne składowisko odpadów, wdrożono system selektywnej zbiorki odpadów.

Działania w zakresie ochrony atmosfery polegały na modernizacji komunalnych kotłowni węglowych na kotłownie opalane olejem napędowym. Na terenie gminy uruchomiono lokalną rozprzężalnię gazu propan-butan i sieć gazową. O prowadzonych działaniach mających na celu poprawę stanu środowiska samorząd informuje mieszkańców gminy za pośrednictwem gazety samorządowej.

Urząd Gminy Narewka
17-200 Narewka, ul. Białowieska 1
tel.: 0 prefiks 85 685-80-21, fax.: 0 prefiks 85 685-80-21

Dodatkowych informacji udziela:
mgr Mikołaj Pawlicz, Wójt Gminy


Kompleksowe działania służące ochronie środowiska w gminie Terespol

Gmina Terespol

Władze gminy realizują szereg przedsięwzięć służących poprawie stanu środowiska przy aktywnym udziale społeczeństwa. Terespol jest jedną z nielicznych gmin wiejskich województwa lubelskiego mającą wdrożony i sprawnie działający system usuwania odpadów komunalnych z poszczególnych posesji. W zakresie gospodarki wodno-ściekowej zrealizowano budowę oczyszczalni ścieków i sieć kanalizacyjną, a na terenach o rozproszonej zabudowie wybudowano przydomowe oczyszczalnie ścieków. We wszystkich obiektach komunalnych na terenie gminy zmodernizowano system ogrzewania - zostały wyposażone w kotłownie olejowe lub zainstalowano ogrzewanie elektryczne.

Urząd Gminy Terespol
21-550 Terespol, ul. Wojska Polskiego 47
tel.: 0 prefiks 83 375-20-24, fax.: 0 prefiks 83 375-20-24
e-mail: wojt@terespol.ug.gov.pl
http://www.terespol.ug.gov.pl

Dodatkowych informacji udziela:
mgr inż. Krzysztof Iwaniuk, Wójt Gminy


Realizacja zadań i celów wynikających z polityki środowiskowej gminy ze szczególnym uwzględnieniem: systemu zarządzania środowiskowego wg normy ISO 14001, zachowania bioróżnorodności przyrodniczej, zmniejszenia obciążenia środowiska działalnością gminy, zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców

Urząd Miasta Racibórz

Gmina Racibórz realizując kompleksową politykę środowiskową wdrożyła system zarządzania środowiskowego i uzyskała certyfikat ISO 14 001. Podjęto działania zmierzające do zachowania bioróżnorodności przyrodniczej i poprawy stanu środowiska, przede wszystkim poprzez ochronę wód, powietrza atmosferycznego oraz powierzchni ziemi. Poprawę stanu jakości powietrza uzyskano przez likwidację niskiej emisji. Dobrze działający system selektywnej zbiorki odpadów, w tym również odpadów niebezpiecznych - realizowany przy aktywnym udziale młodzieży - dał efekt w postaci zaoszczędzonej powierzchni składowiska. Aktywności władz gminy zmierzającej do poprawy stanu środowiska towarzyszą szeroko zakrojone działania edukacyjne skierowane, do wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko dzieci i młodzieży.

Urząd Miasta Racibórz
47-400 Racibórz, ul. Batorego 6
tel.: 0 prefiks 32 415-45-25, fax.: 0 prefiks 32 415-49-21
e-mail: srodowisko@um.raciborz.pl

Dodatkowych informacji udziela:
Zdzisława Sośniarz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa


  Webmaster Strona główna IETU 

Cofnij Strona główna Początek strony Naprzód

Ostatnia modyfikacja: 03-07-2002 r.