Przedsięwzięcia nagrodzone tytułem Lidera Polskiej Ekologii
kategoria - wyrób
Wytwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu z energią cieplną
Południowy Koncern Energetyczny Spółka Akcyjna, Elektrociepłownia Katowice
Energię elektryczną wytwarzaną w skojarzeniu z energią cieplną wprowadzono na rynek w styczniu 2000 roku. Produkcja odbywa się w bloku ciepłowniczo-kondensacyjnym BCF-100. Blok ten stanowi system urządzeń, których współdziałanie gwarantuje niezawodną pracę i dotrzymanie wysokich wymogów ochrony środowiska. Sterowanie pracą bloku ciepłowniczego odbywa się za pomocą kompleksowego systemu automatycznej regulacji. W celu zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń oraz kontroli emisji zanieczyszczeń zastosowano najnowsze dostępne technologie. Źródło 30% wytwarzanej energii stanowią odpady z procesu wzbogacania węgla, tzw. muły powęglowe. Technologia fluidalnego spalania węgla i mułów z procesu wzbogacania węgla gwarantuje niską emisję zanieczyszczeń gazowych. Emisję zanieczyszczeń pyłowych minimalizuje wysokosprawny elektrofiltr. Normy emisyjne osiągane przez kocioł odpowiadają wymaganiom dyrektywy 88/609/EWG. Ponadto Blok BCF spełnia wymagania dyrektywy 2001/80/80/WE.
Do układu chłodzenia wykorzystuje się ścieki dostarczane z oczyszczalni w Siemianowicach, przygotowane we własnej oczyszczalni technologią mikrofiltracji. Daje to oszczędność 1 200 000 ton wody pitnej na rok. Całość popiołów jest zagospodarowywana w kopalniach jako materiał podsadzkowy.
W wyniku wprowadzenia nowej technologii zmniejszono emisję do atmosfery zanieczyszczeń gazowych - SO2, NO2, CO2 - i pyłu. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, dzięki racjonalnemu wykorzystaniu energii chemicznej paliwa, umożliwia termiczną utylizację 78 718 ton mułów węglowych w ciągu roku oraz wysokosprawne spalanie niskogatunkowych węgli o podwyższonej zawartości siarki i popiołu.
Przyjęte w EC “Katowice” rozwiązania techniczne stanowią wzorzec dla tego typu obiektów energetycznych budowanych w przyszłości. System wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z energią cieplną uwzględnia wymagania Dyrektywy 96/61/EC (IPPC). Elektrociepłownia “Katowice” jest w przededniu złożenia dokumentacji wymaganej do uzyskania zintegrowanego pozwolenia ekologicznego. System w pełni spełnia wszystkie wymagania Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, które zostaną wdrożone przez Polskę do 2016 roku.
PKE S.A. Elektrociepłownia Katowice
Dodatkowych informacji udziela: |
(strona przygotowana do oglądania w przeglądarce IE 5.0+)
Webmaster | Strona główna IETU | |
Ostatnia modyfikacja: 12-12-2002 r. |