CHARAKTERYSTYKA PRACY NAGRODZONEJ TYTUŁEM “LIDER POLSKIEJ EKOLOGII ’98”

 

 

“UTYLIZACJA ODPADÓW W PIECACH CEMENTOWYCH”

 

Cementownia “Rejowiec”, Rejowiec Fabryczny; “Ecoservice-Poland” Sp. z o.o. , Lublin; Katedra Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej, Lublin; Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych, Kraków

 

Krótki opis nagrodzonej pracy:

 

Badania przeprowadzone w ramach tematu finansowanego przez Komitet Badań Naukowych nr BBZ 2004 “ Spalanie odpadów zintegrowane z jednoczesnym procesem wypału klinkieru cementowego” wykazały, że procesy zachodzące w piecu cementowym umożliwiają całkowicie bezpieczne spalanie bądź spiekanie odpadów. Opracowano urządzenia: lancę, przedpalenisko, śluzę, wrzutnik pneumatyczny do wprowadzania odpadów do obrotowego pieca cementowego. Opracowano też instrukcje technologiczne. Urządzenia i metody przetestowano w skali technicznej i wdrożono do praktyki przemysłowej.

Opracowane metody mają następujące zalety:

W standardowym procesie wypału klinkieru używa się między innymi kredy, z której poprzez prażenie powstaje niezbędny do utworzenia klinkieru tlenek wapnia. Emitowane są wtedy duże ilości dwutlenku węgla. Wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze powoduje powstawanie efektu cieplarnianego. Okazało się, że istnieje cały szereg odpadów, które zawierają duże ilości tlenku lub wodorotlenku wapnia. Zastąpienie tymi odpadami kredy wpływa korzystnie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Ponadto zmiana miejsca wprowadzenia paliwa alternatywnego do pieca powoduje zmniejszenie jego zużycia o około 5%. O tyle samo zmniejsza się emisja gazów spalinowych, w tym także zmniejsza się o dalsze 5% emisja dwutlenku węgla.

Zastąpienie pewnej ilości węgla paliwem alternatywnym składającym się z węglowodorów, prowadzi do dalszego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Tak więc wdrożone metody i urządzenia pozwalają na bezpieczną utylizację odpadów prowadząc zarazem do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Lucjan Pawłowski

Politechnika Lubelska, Katedra Inżynierii i Ochrony Środowiska

ul. Nadbystrzycka 40, 20-618 Lublin

tel. /fax. (0 81) 525-41-24

 

 


  Webmaster Strona główna IETU